Szanowni Państwo,
Realnych kształtów nabiera wizja Polskiego Ładu, który niewątpliwie zmieni świat podatków w Polsce. Zmiany w sposób szczególny dotkną zasad opodatkowania osób fizycznych prowadzących samodzielną działalność gospodarczą i nie będą to bynajmniej zmiany korzystne.
Oddając w Państwa ręce kolejny numer „Kazusu Podatkowego” nie możemy mieć pewności czy Polski Ład ostatecznie wejdzie w życie i zmieni naszą rzeczywistość. Lecz nie możemy też pozwolić naszym Czytelnikom aby poczuli się zaskoczeni i zdezorientowani gdyba tak się jednak stało. Dlatego już teraz analizujemy to, co nas najprawdopodobniej czeka lub może czekać w niedalekiej przyszłości.
Zaczynamy od artykułu „Polski Ład – kto zyska a kto straci? ”, który stanowi wprowadzenie i jednocześnie opis najważniejszych zmian podatkowych, zachowując jednocześnie konwencję krótkiego i spójnego tekstu. Autorka wyjaśnia na czym polegają planowane zmiany w obszarze opodatkowania osób fizycznych podatkiem dochodowym PIT. W kolejnym tekście „Podatkowe ulgi na innowacje i produkcję” Autor z kolei przybliża rozwiązania podatkowe, które mają stymulować rozwój nowych technologii oraz wspierać innowacyjność w produkcji. Natomiast w artykule „Przejście przedsiębiorcy z ZUS na KRUS”, podajemy niezbędne informacje dla tych przedsiębiorców, którzy rozważali drogę uniknięcia wzrostu opodatkowania PIT poprzez zakup gruntów rolnych i rezygnację z opłacania składek ZUS. Oczywiście Polski Ład to nie wszystko co przygotowaliśmy dla Państwa. W rubryce „najnowsze orzecznictwo” czeka na Państwa jak zwykle analiza najciekawszych wyroków Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, a w części poświęconej sporom podatkowym tym razem spółka cicha i podatek u źródła od zakupu usług pośrednictwa. Spółka cicha może być alternatywą dla niektórych podatników, którzy do tej pory prowadzili działalność gospodarczą w formie spółki komandytowej. Dlatego postanowiliśmy rozstrzygnąć dla Państwa czy wiąże się to z ryzykiem opodatkowanie podatkiem od czynności cywilnoprawnych czy też nie. Odpowiedź dajemy w dwóch bardzo interesujących artykułach. W analizach podatkowych m.in. kontynuujemy arcyciekawy cykl Pana Profesora Bogumiła Brzezińskiego o wykładni prawa podatkowego. Tym razem część poświęcona wykładni językowej, która jak wiemy dzierży prymat w wykładni przepisów prawa podatkowego. Natomiast w temacie numeru tekst poświęcony zmianom w zakresie rozliczania straty podatkowej. To wnikliwa analiza zagadnienia i gotowa odpowiedź dotycząca wątpliwości związanych z brakiem przepisów przejściowych. To nie wszystko co dla Państwa przygotowaliśmy. Proponujemy ponadto szereg bardzo interesujących i przydatnych artykułów dotyczących m.in. cen transferowych, ulgi na internet, slim VAT 2, exit tax, schematów podatkowych, konkursów i innych zagadnień z którymi spotykamy się w codziennej praktyce stosowania przepisów prawa podatkowego.
Bardzo serdecznie zapraszam do lektury oraz życzę niezapomnianych wrażeń.
Arkadiusz Duda,
Redaktor Naczelny