Szanowni Państwo,
Z wielką przyjemnością przekazuję w Państwa ręce kolejny numer "Kazusu Podatkowego". Polski Ład nie pozwala nam o sobie zapomnieć, dlatego nie uciekamy od wyzwania i podejmujemy wiążące się z nim ważne kwestie. Jedną z nich jest niewątpliwie wybór optymalnej formy opodatkowania. Dlatego jako temat wydania prezentujemy bardzo ciekawy artykuł poświęcony tzw. estońskiemu CIT po zmianach wprowadzonych Polskim Ładem. Mimo wielu zalet takich jak przesunięcie terminu opodatkowania do dnia wypłaty zysku lub stosunkowo niska, efektywna stawka okazuję się, że ta forma opodatkowania ma też istotne wady. Może się bowiem zdarzyć, iż zapłacimy podatek od wydatków niestanowiących koszty uzyskania przychodu np. od niektórych kar umownych. Istnieje również ryzyko, że organ podatkowy zakwestionuje nam prawo do zaliczenia zapłaconego przez spółkę podatku CIT na poczet podatku PIT wspólnika, jeżeli wypłacona zostanie zaliczka a nie sam zysk.
W artykule dr Ewelina Skwierczyńska, przybliża istotę estońskiego CIT, podając zarówno jego zalety jak i wady. Artykuł polecam szczególnie tym z Państwa, którzy rozważają zmiany w sposobie opodatkowania. Z kolei w analizach podatkowych, prof. Leonard Etel rozstrzyga, na gruncie podatku od nieruchomości, kwestię pojęcia nieruchomości związanej z działalnością gospodarczą. To temat, który ostatnio wzbudza szereg emocji w związku z kontrowersyjnym wyrokiem Trybunału Konstytucyjnego z 2021 roku. Wyrok jest różnie interpretowany, szczególnie w świetle późniejszego orzecznictwa NSA. Niezwykle ważny artykuł, który pozwoli nam zrozumieć dlaczego przywołany wyrok TK, niestety nie powinien być podstawą dla podatników do korekt obniżających podatek. Nie można również pominąć wnikliwej i kompleksowej analizy pojęcia „transakcji kontrolowanej”, dokonanej przez prof. Krzysztofa Lasińskiego-Suleckiego. Tekst ten znajduje się w części poświęconej cenom transferowym i jest lekturą obowiązkową dla tych z Państwa, którzy funkcjonują w grupach podmiotów powiązanych i na których spoczywa obowiązek sporządzania dokumentacji podatkowej.
W bieżącym wydaniu „Kazusu Podatkowego”, omawiamy echa Polskiego Ładu również na innych płaszczyznach. Poruszamy temat leasingu samochodów i przeciwdziałania nielegalnemu zatrudnianiu, ale również ukrytą dywidendę i zmianę limitu płatności gotówkowych. Nie zabrakło stałych pozycji Kazusu tj. przeglądu orzecznictwa i sporu podatkowego w którym tym razem pojawia się kwestia obowiązku badania beneficjenta rzeczywistego w podatku u źródła przy wypłacie dywidendy. Poza tym proponujemy Państwu szereg innych, bardzo ciekawych artykułów dotyczących m.in. pojęcia trwałego związku z gruntem, obowiązków raportowania przez spółki nieruchomościowe, refaktury mediów po wejściu w życie tarczy antyinflacyjnej oraz konsekwencji podatkowych przekształcenia spółki osobowej w spółkę kapitałową. Wszystkie artykuły zasługują na uwagę, gdyż napisane są przez wybitnych specjalistów, poruszających bardzo ważne kwestie.
Życzę miłej lektury
Arkadiusz Duda,
Redaktor Naczelny