Opodatkowanie wynagrodzenia pracowników oddziału niemieckiej spółki
W ocenie Sądu definicje pracodawcy spełnia również opisany we wniosku oddział w Polsce jednostki macierzystej mającej siedzibę w Niemczech. Skarżący jest zatrudniony właśnie przez ów oddział, a nie przez jego niemiecką jednostkę macierzystą. Również oddział w Polsce dokonuje wypłaty wynagrodzenia na rzecz skarżącego, zarówno za pracę wykonywaną przez niego w Polsce, jak i tę świadczoną w Niemczech w trakcie podróży służbowych.
Wedle WSA bez znaczenia w niniejszej sprawie pozostaje okoliczność, że na gruncie podatkowym oddział zagranicznej spółki traktuje się najczęściej jako zagraniczny zakład tej spółki w Polsce. Oddział w Polsce będący pracodawcą skarżącego nie posiada zakładu lub stałej placówki w Niemczech, a w konsekwencji nie zachodzi okoliczność wskazana w ww. przepisie – wynagrodzenie nie jest ponoszone przez inny podmiot (np. jednostkę macierzystą) mający siedzibę w Niemczech. W stanie faktycznym przedstawionym we wniosku zostało wskazane, że wynagrodzenie skarżący otrzymuje tylko i wyłącznie od oddziału w Polsce. Nie ma mowy o tym, że te koszty oddziału są przenoszone na jednostkę macierzystą, np. na zasadzie refakturowania.
W konsekwencji powyższego, w ocenie sądu, wszystkie warunki powołane w art. 15 ust. 2 umowy polsko - niemieckiej są spełnione w odniesieniu do wynagrodzenia otrzymywanego przez skarżącego. Słusznie zatem wskazał organ interpretacyjny, że wynagrodzenie to podlega opodatkowaniu wyłącznie w Polsce.
Wyrok WSA w Warszawie z dnia 21.01.2020 r. sygn. akt III SA/Wa 1259/19
Mniej niż najtańszy mandat skarbowy!
Kazus pomaga w zmaganiach z organami skarbowymi. Autorzy śledząc orzeczenia sądów administracyjnych, interpretacje Ministerstwa Finansów oraz organów skarbowych, piszą o ich jurysdykcjach w przystępny sposób.