Opodatkowanie stron umów leasingu
Kwestią sporną w rozpoznanej sprawie jest prawo do zaliczania przez finansującego do kosztów uzyskania przychodów, w przypadku gdy zbył on wierzytelności z tytułu korzystania z przedmiotów leasingu(art. 17k ust. 1 u.p.d.o.p.), tych spośród zbytych wierzytelności, które stały się nieściągalne (art. 16 ust. 1 pkt 25 lit. a) u.p.d.o.p.) i odpisów aktualizujących zbyte wierzytelności z powodu ich nieściągalności (art. 16 ust. 1 pkt 26a u.p.d.o.p.).
W ocenie NSA, błędne jest stanowisko organu interpretacyjnego, według którego w przypadku zbycia wierzytelności z tytułu umów leasingu, do którego odnosi się art. 17k ust. 1 u.p.d.o.p. finansujący nie ma prawa do zaliczenia do kosztów uzyskania przychodów zbytych wierzytelności z tytułu umów leasingu, odpisanych jako nieściągalne (art. 16 ust. 1 pkt 25 lit. a) u.p.d.o.p.) i odpisów aktualizujących zbyte wierzytelności z tytułu umów leasingu utworzonych w związku z nieściągalnością tych wierzytelności (art. 16 ust. 1 pkt 26a u.p.d.o.p.).
Jak wskazał NSA, brak jest uzasadnionych przyczyn do twierdzenia, że finansujący, którzy zbyli wierzytelności z tytułu opłat leasingowych i którzy na podstawie art. 17k ust. 2 u.p.d.o.p. mają obowiązek traktować te opłaty jako przychody podatkowe w zakresie tych opłat obowiązani byliby ponosić ciężar opodatkowania podatkiem dochodowym nie od dochodu, lecz od przychodu, przy czym zastosowanie miałaby mieć stawka właściwa dla podatku płaconego od dochodu. Zasadne jest stanowisko, według którego taka danina byłaby sprzeczna z cechą podatku dochodowego od osób prawnych jako podatku pobieranego od dochodu rozumianego jako różnica pomiędzy przychodami i kosztami ich uzyskania (art. 7 ust. 1 i 2 u.p.d.o.p.).
Sentencja: oddalono skargę kasacyjną organu
Tezy orzeczenia NSA z dnia 1 września 2020 r., sygn. II FSK 1286/18
Źródło: http://orzeczenia.nsa.gov.pl/doc/93A8AECA63

Mniej niż najtańszy mandat skarbowy!
Kazus pomaga w zmaganiach z organami skarbowymi. Autorzy śledząc orzeczenia sądów administracyjnych, interpretacje Ministerstwa Finansów oraz organów skarbowych, piszą o ich jurysdykcjach w przystępny sposób.



