Wyposażenie VIP roomów z VAT
Możliwość opodatkowania podatkiem od towarów i usług czynności nieodpłatnego przekazania na rzecz podmiotów trzecich towarów niestanowiących prezentów o małej wartości i próbek oraz nieodpłatnego świadczenia usług na rzecz podmiotów trzecich (wyposażenie VIP roomów).
NSA wskazał na konieczność uwzględniania podstawowego celu porozumień gospodarczych o charakterze korporacyjnym, zatem sporne świadczenia spółki są elementami jednej złożonej czynności podlegającej opodatkowaniu podatkiem VAT, tj. świadczenia usług w ramach kompleksowej umowy dystrybucyjnej na rzecz producentów alkoholi. Jak przyjął NSA, nie sposób bowiem wskazać, że szereg działań podejmowanych w ramach działalności gospodarczej spółki stanowi odrębne czynności o wartości użytkowej (konsumpcyjnej) z punktu widzenia przeciętnego nabywcy (konsumenta). Celem usługi dystrybucyjnej dokonywanej przez skarżącą jest bowiem zwiększenie poziomu sprzedaży towarów (alkoholu), a nie przekazywanie poszczególnych materiałów, czy też wyposażenia VIP roomów. Dostarczane towary są jedynie elementem wskazanego powyżej celu nadrzędnego, tj. sprzedaży towaru podstawowego (alkoholu). W opisanym stanie faktycznym związek świadczeń nieodpłatnych z działalnością gospodarczą skarżącej (związek gospodarczy) jest obiektywny i przemawia za uznaniem, że wszystkie wskazane we wniosku świadczenia stanowią całość w aspekcie przedsięwzięcia gospodarczego, której podział miałby sztuczny charakter. Wszystkie te świadczenia lub czynności stanowią zatem jednolite świadczenia do celów rozliczeń podatku od towarów i usług.
Sentencja: oddalono skargę kasacyjną organu
Tezy orzeczenia NSA z dnia 31 marca 2021 r., sygn. I FSK 480/18
Źródło: http://orzeczenia.nsa.gov.pl/doc/A61528DC67
Mniej niż najtańszy mandat skarbowy!
Kazus pomaga w zmaganiach z organami skarbowymi. Autorzy śledząc orzeczenia sądów administracyjnych, interpretacje Ministerstwa Finansów oraz organów skarbowych, piszą o ich jurysdykcjach w przystępny sposób.