Bezpłatny pochówek bez VAT
Czy nieodpłatne realizowanie przez miasto usług cmentarnych i pogrzebowych, polegających na zapewnieniu bezpłatnych pochówków na rzecz określonych osób, jest związane z działalnością gospodarczą miasta i mieści się w działalności innej niż jego działalność gospodarcza.
W ocenie NSA, usługi sprawienia pogrzebu, za które gmina otrzymuje zwrot kosztów, nie mieszczą się w katalogu czynności opodatkowanych zawartych w art. 5 ust. 1 ustawy o VAT i nie podlegają opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług. W konsekwencji czego gmina w związku z tym, że realizuje zadanie własne w ramach władztwa publicznego, wykonuje czynności w ramach działalności innej niż gospodarcza w rozumieniu art. 15 ust. 2 ustawy o VAT.
Słusznie zatem przyjęto, że usługi sprawienia pogrzebu, za które miasto otrzymuje zwrot kosztów, nie mieszczą się w katalogu czynności opodatkowanych zawartych w art. 5 ust. 1 ustawy i nie stanowiąc usługi z art. 8 ust. 1 ustawy o VAT i nie będą podlegały opodatkowaniu podatkiem VAT. Skarżąca wykonuje te czynności w ramach swych zadań własnych o charakterze obowiązkowym a skoro nie są one usługą, to wykonuje te czynności w ramach działalności innej niż gospodarcza w rozumieniu art. 15 ust. 2 stawy o VAT. Tym samym w tym zakresie nie występuje ona w charakterze podatnika, o którym mowa w art. 15 ust. 1 tej ustawy.
Miasto, realizując zadanie własne w ramach władztwa publicznego, w zakresie sprawienia pogrzebu osobom bezdomnym wykonuje/będzie wykonywać czynności w ramach działalności innej niż gospodarcza w rozumieniu art. 15 ust. 2 ustawy o VAT.
Sentencja: oddalono skargę kasacyjną podatnika
Tezy orzeczenia NSA z dnia 30 kwietnia 2021 r., sygn. I FSK 1276/18
Mniej niż najtańszy mandat skarbowy!
Kazus pomaga w zmaganiach z organami skarbowymi. Autorzy śledząc orzeczenia sądów administracyjnych, interpretacje Ministerstwa Finansów oraz organów skarbowych, piszą o ich jurysdykcjach w przystępny sposób.